Gry typu Idle

kobieta wpycha głaz pod górę palcem

Gry Idle, czyli niekończąca się opowieść

Charakterystyka gier Idle

Gry Idle, z ang. idle games to rodzaj gier w których pominięto lub zminimalizowano element zręcznościowy do takiego stopnia aby gracz mógł obsługiwać urządzenie jedną ręką, czasem nawet go nie trzymając. Gry Idle zasadniczo polegają na zwiększaniu zasobów własnych kosztem waluty w grze lub realnych pieniędzy, którymi można płacić za rozwój w grze. Gra praktycznie gra się sama, musimy jednak podejmować w niej decyzje co do wyboru ulepszanych opcji.

Aspekt rozrywkowy gier idle

Gry Idle polegają na ciągłym wzroście. Jeśli patrzymy na coś co wzrasta (np. przychód z kawiarni), to jesteśmy szczęśliwi że coś się dzieje na naszą korzyść. Ten wzrost musi być przedstawiony wizualnie w taki sposób aby gracz widział że to faktycznie realny postęp w grze. Przykładowo, w niekórych grach typu Idle o tematyce Fantasy RPG, na górze ekranu przedstawiony jest postęp naszej postaci. Podróżuje sobie ona z lokacji do lokacji, zabijając kolejne potwory do momentu aż potwory staną się zbyt silne żeby je pokonać. Przy odpowiednim zaangażowaniu, będzie nam zależało aby pokonać te potwory i przejść dalej więc będziemy ulepszać naszą postać aż do etapu w którym kolejne uplepszenie będzie zbyt kosztowne, lub do momentu w którym popsuje nam się urządzenie. Poniżej jedna z tego typu gier Merge 2 Ninja Star wydana przez Mouse_Duck.

merge 2 ninja star ekran powitalny
merge 2 ninja star - łączenie gwiazdek

Gry typu Merge

Gry typu Merge polegają na łączeniu dwóch lub więcej takich samych elementów aby otrzymać lepszy, czyli wielokrotność potęgi 2 lub 3 i więcej. Często w tych grach znajduje się opcja automerge, najczęściej płatna, która w sposób automatyczny łączy nam obiekty, co klasyfikuje ten rodzaj gier jako Idle. Tu mechanika jest podobna. Im czegoś jest więcej tym jest lepsze. W tych grach wymyślanie sposobu na pokonanie wroga zostało zastąpione bezmyślnym wykonywaniem czynności łączenia obiektów. Oczywiście grafika może cieszyć ale musimy sobie zadać pytanie czy potrzebujemy rozrywki na poziomie intelektualnym z wysiłkiem czy bez. Te gry są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, bo dziecko staje się jedynie kontrolerem aby gra mogła grać się sama.

Gry typu Tap Tap czyli clickery

Tu postęp jest uzależniony od ilości dotknięć ekranu urządzenia, jeśli oczywiście gramy na smartfonie lub tablecie. Musimy zatem stukać w ekran, najlepiej wieloma palcami na raz aby zdobyć jak najwięcej punktów. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak to zdrowe jest dla urządzenia na którym gramy? Dodam jeszcze że wiele z tych gier ma tak zwany autoclick, który automatycznie stawia tę grę pod mianem Idle.

Gry Idle, wady i zalety

Gra nalicza postęp, nawet jeśli nie jest włączona

Większośc gier uzależnionych od czasu, z zadaniami czasowymi, czy zdobywaniem surowców na czas, posiada opcję naliczania postępu nawet przy wyłączonym urządzeniu. Oczywiście są pewne ograniczenia które uniemożliwiają nadmierne obciążenie serwera lub urządzenia.

Gry monotonne powodują znużenie

Osobiście uważam że granie w idle jest to dobry sposób na zasypianie. Jeśli cierpisz na bezsenność, możesz sprubować mojego patentu. Gdy jestem zmęczony po całym dniu pracy, kładę się i rozpoczynam rozgrywkę. Po kilkunastu minutach, gdy czuję że za chwilę zasnę, odkładam telefon.

Gry Idle mogą uszkodzić telefon

Istnieje prawdopodobieństwo że urządzenie na którym gramy, ulegnie przegrzaniu i w następstwie uszkodzeniu. Nie należy przykrywać telefonu, zwłaszcza gdy w tle uruchomiona jest gra. Szczególnie niebezpiczne może być zaśnięcie z telefonem przykrytym kołdrą.

Gry Idle mogą być niebezpieczne dla dzieci

Dziecko nie posiada świadomości że w takie gry można grać w nieskończoność. Im więcej zdobywa, tym postęp jest wolniejszy, a to skutkuje dłuższym czasem spędzonym w grze. Warto czasem pochylić się na tym w co grają nasze pociechy aby w porę zareagować.

Gry idle nie powodują frustracji z powodu przegranej

W grach idle zasadniczo nie można przegrać. Można błędnie pokierować postępem co znacznie wydłuży rozwój w grze.

Czy warto grać w Gry Idle

Pierwsze moje doświadczenie z grami idle pochodzi sprzed 10 lat. Wtedy potrzebowałem czegoś innego, ponieważ byłem już zmęczony typowymi grami na PC i chciałem czegoś niewymagającego, odprężającego. Jestem osobą która uwielbia patrzeć na statystyki, paski postępu i wykresy, więc postanowiłem że sprawdzę jeden tytuł. Znalazłem go w legendarnej witrynie armorgames.com. Gra dostarczyła mi tego czego potrzebowałem. Wtedy właśnie okazało się że przy grach idle zasypiam bez większych problemów.

Ciekawszymi tytułami które mogę wymienić są:

Tap Tap Fish – piękna trójwymiarowa gra z uspokajającą muzyką polegająca na opiece nad rafą koralową, kupowaniu ryb i roślin za zdobywane punkty

My Oasis – bardzo podobny tytuł ale tym razem tworzysz piękną oazę na latającej skale. Gra zawiera elementy muzyczne które urozmaicają rozgrywkę.

Immortal Taoist – interesująca i dość skomplikowana gra polegająca na rozwoju duchowym, z elementami wiedzy tajemnej, buddyzmu, taoizmu i innych aspektach duchowych.

Znasz inne gry? Podziel się kmentarzem, chętnie zagram i sprawdzę nowe tytuły.

Warto sprawdzić również wpis -> Gry jako lekarstwo na problemy z zasypianiem

Rate this post

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *