Jak przygotować się do grania na smartfonie lub tablecie?

jak grać na smartfonie

Granie na urządzeniach przenośnych

Tablety i smartfony to doskonałe narzędzia, nie tylko do pracy ale i do relaksu. Można ich używać praktycznie wszędzie odcinając się od niesprzyjającego otoczenia, np. w autobusie czy w kolejce do kasy w markecie. Dzięki smartfonom przybyło również gamerów w starszych grupach wiekowych, którzy opanowali łatwe systemy android umożliwiające połączenie ze sklepem play, ogromną platformą dystrybucji oprogramowania, serwowaną przez jednego z największych graczy, czyli Google.

Przygotowanie techniczne do gry

Jeśli grasz na komputerze, możesz przejść do dalszej treści, jeśli natomiast na smartfonie lub tablecie, może się okazać że tę rady będą kluczowe. Ekran powinien być czysty i pozbawiony tłuszczu. Urządzenia przenośne służą nam cały czas ulegając zabrudzeniu przez co mogą się stać siedliskiem bakterii. Pilnuj zawsze czystości ekranu oraz czystości rąk, ponieważ podczas gry mogą wyzwolić się różne emocje, które powodują zwiększoną potliwość dłoni. W takim przypadku najlepiej przerwać i umyć dłonie, jeśli to możliwe. Nadmierny poziom emocji może doprowadzić do frustracji, a nawet załamania. Jeśli planujesz dłuższą rozgrywkę, zadbaj o komfort. Ciało i umysł męczą się podczas każdej czynności, wiec nie możesz nadmiernie eksploatować pojedynczych części ciała i rozłożyć obciążenie odpowiednio na całe ciało. 

Prawidłowa pozycja ciała podczas grania

Era smartfonów doprowadziła do powstania syndromu pochylonych głów, więc koniecznie zadbaj o to aby nie narażać karku na dodatkowy wysiłek. Najlepsza pozycja to pozycja półleżąca z oparciem na łokcie i z urządzeniem na wysokości szyi. Aby nie obciążać ramion przyda ci się również uchwyt na urządzenie, najlepiej na ruchomym ramieniu lub uchwyt mocowany na szyi, dzięki czemu nie będzie konieczności pochylania się nad ekranem.

Pamiętaj aby robić sobie częste przerwy bo mimo wszystko duża część ciała pozostaje w bezruchu, zatem wymaga rozciągnięcia i poprawy krążenia co jakiś czas. Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji może kosztować Cię bardzo wiele, również życie, jeśli doprowadzisz do powstania zakrzepów krwi, częstej przyczyny udarów.

Przygotowanie urządzenia do grania

Jak już pisałem wcześniej ekran powinien być czysty ale z pewnym zastrzeżeniem. Jeśli grasz w gry wymagające dynamicznego przesuwania palcami po ekranie, warto przygotować jeszcze jednego asa, mianowicie talk, który umożliwi gładkie przesuwanie palców po powierzchni urządzenia. Jakoś rozrywki wzrasta wtedy znacznie, przez co generujesz lepsze wyniki w grze.

Odpowiednie oświetlenie i jasność ekranu

Pamiętaj o swoich oczach. Odpowiednia jasność otoczenia oraz poziom doświetlenia ekranu to rzecz równie ważna co prawidłowa pozycja podczas grania. Nadmierne oświetlenie ekranu przy ciemnym otoczeniu może uszkodzić wzrok. Poziom jasności ekranu możesz kontrolować w ustawieniach większości urządzeń.

Kondycja psychiczna podczas gry

Pamiętaj, poziom frustracji z ciągłych niepowodzeń w grze, może narastać i kumulować się aż do przekroczenia apogeum z którym mózg sobie nie poradzi. Takie stresowe przeciążenie może spowodować somatyczne wyładowanie napięcia w postaci rzucenia urządzeniem, uderzenia czegoś/ kogoś czy nawet samookaleczenia. Jeśli czujesz narastający stres, koniecznie zostaw rozgrywkę aby w spokoju ochłonąć. Stres jest złym doradcą i jeśli zdecydujesz się na rozgrywkę w stanie niezrównoważonym, to twoje działanie wywoła efekt kuli śniegowej. Obniżający koncentrację stres będzie powodował co raz większe niepowodzenia.

Granie w gry na smartfonie

Uzależnienie od gier video

Jeśli udało Ci się dotrzeć aż tu, może okazać się że uzależnienie od gier video osiągnęło u Ciebie poziom uniemożliwiający normalne funkcjonowanie bez gier. Uzależnienie od gier video jest bardzo powszechne i może prowadzić do tego stopnia, że granie staje się twoim źródłem utrzymania. W takiej sytuacji gra to praca, a jeśli to lubisz to jest to najlepszy przykład na połączenie życia zawodowego z rozrywką. Któż nie lubi świetnie się bawić podczas wykonywania zawodu? Jednakże rzeczywistość może być zgoła inna jeśli dojdą do tego dodatkowe nałogi. Pamiętaj. We wszystkim należy znaleźć umiar, zbyt długie przebywanie w jednej pozycji kończy się tak samo.

Warto sprawdzić również wpis -> Gry jako lekarstwo na problemy z zasypianiem

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *