Odzyskiwanie Przejętych Kont Facebook i Zapobieganie przed Ich Kradzieżą

odzyskiwanie shakowanego konta facebook

Cześć tu Sould. Dziś pomówię o temacie częściowo związanym z grami ale bardziej z naszą aktywnością w social media. Skoro tu jesteś to znaczy że prawdopodobnie masz problem z przejętym kontem Facebook do którego nie masz już dostępu lub chcesz zabezpieczyć swoje konto przed ewentualnym włamaniem. Ale zanim przejdę do konktretów, kilka słów wstępu.

W tym materiale, skupię się na Facebook, bo jest to najpopularniejsza platforma u nas w kraju i właśnie z nią związana jest duża część działań wyrządzających szkodę użytkownikom.

Każdy z nas na pewno miał styczność z nadużyciami wywoływanymi w social media, przy wykorzystaniu różnorakich metod, w tym ataków hackerskich. Najbardziej niebezpiecznym atakiem jest taki który może wywołać przejęcie konta przez nieuprawnioną osobę, co w konsekwencji może doprowadzić do katastrofy nie tylko w social media. Wyobraźmy sobie sytuację w której osoba nieuprawniona otrzymuje pełen dostęp do naszych danych rodzinnych, do prywatnych grup, publikacji. No właśnie. Nie muszę podkreślać jak bardzo niebezpieczne może się to okazać.

W Jaki Sposób Może Dojść Do Przejęcia Naszego Konta?

Najczęściej narażone na ataki są stare konta z dużą ilością znajomych i z niewystarczającym poziomem zabezpieczeń, w których łatwiej przeprowadzić modyfikacje podmieniające dane w profilu. Atak może zostać wywołany przez link w prywatnej wiadomości, w grupie czy na tablicy, po którego kliknięciu wysyłamy cały zestaw danych o koncie do nieuprawnionego odbiorcy. Może się zdarzyć że zainstalujemy grę lub aplikację która wymaga połączenia z naszym profilem Facebook, gdzie następnie aplikacja próbuje skojarzyć inne dane z naszego telefonu i prosić dostęp do różnych funkcji w tym do dzwonienia w naszym imieniu (tak może się zdarzyć że telefon wykona połączenia bez naszego udziału). Dlatego niezmiernie ważnym jest abyśmy uważnie obserwowali co wysyłają nam znajomi. Nie należy klikać w podejrzane linki oraz instalować aplikacji z wątpliwych źródeł. Niekiedy aplikacje pochodzące ze sklepu App Store czy Google Play mogą okazać się niebezpieczne ale zarówno Apple jak i Google dbają o to aby ich repozytoria były wolne od malware, apek phishingowych i innych form nadużycia, również dzięki użytkownikom którzy na bieżąco zgłaszają problemy.

Oprócz metod teleinforamtycznych, konto można również przejąć za pomocą skradzionego urządzenia na którym jest zainstalowana aplikacja Facebook i właśnie po to również stosuje się dodatkowe warstwy zabezpieczeń.

Zabezpieczanie Konta Facebook Przed Włamaniem

Standardowym zabezpieczeniem do niedawna był adres e-mail, nr. telefonu i hasło. Niestety okazało się że takie zabezpieczenia są niewystarczające i przejęcie konta nadal jest możliwe. Na szczęście mamy już kolejne warstwy zabezpieczeń jakimi są:

  • uwierzytelnianie dwuskładnikowe z hasłem na sms
  • Czytnik biometryczny linii papilarnych który może utrudniać odblokowanie telefonu lub laptopa
  • Aplikacje generujące tokeny do logowania taką jak google authenticator co uniemożliwia zalogowanie się na innych urządzeniach bez dostępu do drugiego urządzenia na którym jest aplikacja do tokenów
  • Klucz zabezpieczeń – umożliwiający wykorzystanie klucza pendrive, zarejestrowanie go a następnie używanie do logowania
uwierzytelnianie dwuskładnikowe - klucz
  • Kody uzyskiwania dostępu – Facebook generuje listę kodów których będziemy mogli używać do logowania
uwierzytelnienie dwuskładnikowe kody dostępu

Dodatkowo na Facebook jest opcja wyboru 3 znajomych którzy będą mogli przeprowadzać procedurę odzyskiwania konta.

Jak Zabezpieczyć Moje Konto Facebook

Sprawdź jaki poziom zabezpieczeń jest obecnie ustawiony. Wejdź w Ustawienia -> Bezpieczeństwo i logowanie.

Ekran ustawień, bezpieczeństwo i logowanie

Na tym ekranie znajdziesz miejsce logowania i urządzenia z którego nastąpiły logowania do twojego konta Facebook. Usuń urządzenia których nie rozpoznajesz. Następnie zmień hasło. Jeśli na liście urządzeń było urządzenie którego nie znasz, zmiana hasła jest niezbędna. Następnie sprawdź czy opcja zapisz dane logowania jest włączona. Możesz wylogować się z urządzeń na liście ale uważaj bo robisz to jednym kliknięciem. Następnie przejdź do uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Uwierzytelnianie Wieloskładnikowe

uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Tu masz 4 opcje. Warto ustawić co najmniej 2 z nich aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa na swoim koncie. SMS to najpopularniejsza opcja i do uwierzytelnienia będzie potrzebny twój numer telefonu. Jeśli zdarzy się że zgubisz telefon lub stracisz w inny sposób mogą pojawić się problemy z autoryzacją SMS, dlatego też warto ustawić kolejną warstwę zabezpieczeń – czyli np. aplikacja uwierzytelniająca.

konfiguracja aplikacji zewnętrznej do obsługi logowania

Ja osobiście używam Google Authenticator i instaluję aplikację na urządzeniu które zawsze trzymam w bezpiecznym miejscu bez ryzyka zgubienia. Konfiguracja jest stosunkowo prosta i nie wymaga szerokiej wiedzy na temat systemów zabezpieczeń w aplikacjach.

Ochrona Konta Facebook Przed Atakiem Hakerskim

W przypadku gdy uda nam się ustawić uwierzytelnianie wieloskładnikowe, kilka warstw zabezpieczeń oraz wykorzystanie wielu urządzeń do odblokowania, bardzo utrudnimy potencjalnemu złoczyńcy zalogowanie się do naszego Social Media ale należy pamiętać, że każde zabezpieczenie da się złamać, więc nadal powinniśmy uważać co pobieramy, w co klikamy, gdzie się znajdujemy i czego używamy.

Hasła Zapisane W Przeglądarce

Jeśli do logowania używasz komputera i popularnych przeglądarek internetowych, może się zdarzyć że podczas logowania się do Facebook przeglądarka poprosi cię o zapisanie hasła. Tę operację wykonujesz zawsze na swoje ryzyko. Jeśli jesteś użytkownikiem który rzadko zmienia hasła, to radził bym powstrzymać się przed ich zapisywaniem w danych przeglądarki, bo jest to jeszcze jedno miejsce z którego te dane mogą zostać pobrane.

Co Zrobić Gdy nie Mam Dostępu do Swojego Konta Facebook

Po pierwsze należy sprawdzić czy masz dostęp do konta z innego urządzenia, niż z tego z którego aktualnie próbujesz się zalogować. Facebook poprosi cię o wyszukanie konta, za pomocą numeru telefonu lub adresu e-mail. Po wprowadzeniu tych danych powinien wyświetlić się twój profil. Jeśli trzej znajomi zostali wyznaczeni do odzyskiwania konta, to sprawa będzie znacznie łatwiejsza.

Co Zrobić w Przypadku Gdy Nie Mogę Wyszukać Swojego Konta w Facebook za Pomocą Maila lub Numeru Telefonu?

Jeżeli po wprowadzeniu tych danych nie widzisz swojego konta na liście to problem może być poważny. Istnieje prawdopodobieństwo że ktoś zmienił już dane twojego konta, w tym mail i nr tel, które służyły do logowania. Istnieje również szansa że ta osoba zabezpieczyła już konto metodą wieloskładnikową, co znacznie utrudni odzyskanie konta, natomiast  twoim celem w tej sytuacji jest odnalezienie konta. Użyj innego konta Facebook bliskiej osoby lub poproś kogoś aby zidentyfikował twój profil i znalazł link do niego. Jeśli ma twój profil w znajomych, będzie możliwe wydobycie linku do profilu. W linku znajduje się twój unikatowy identyfikator, login. Wprowadź identyfikator konta w pole adres e-mail lub numer telefonu. Konto powinno się wyświetlić. Spróbuj się zalogować używając ostatniego znanego hasła. System powinien poinformować cię że hasło zostało niedawno zmienione i używasz starego. Spróbuj dokonać zmiany hasła. Powinno wyświetlić się okno z możliwymi metodami zresetowania hasła, czyli e-mai i telefon. Musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, koniecznie używaj urządzenia z które było wykorzystywane wcześniej do logowania. Jeśli nie rozpoznajesz ani adresu e-mail ani telefonu sprawa jest bardzo poważna i nie należy jej bagatelizować.  

Odzyskiwanie Skradzionego Konta Facebook

Jeśli doszło do przejęcia twojego konta, sprawa powinna zostać zgłoszona odpowiednim organom w trybie pilnym. Dodatkowo poproś znajomych aby zgłosili fakt przejęcia twojego konta. W tym celu ktoś ze znajomych musi odwiedzić twój profil i pod wielokropkiem powinien wybrać: „Uzyskaj wsparcie bądź zgłoś profil”, następnie „Chcę Pomóc” i „Zhakowanie konta”.

zgłaszanie zhakowanego konta
zgłaszanie zhakowanego konta

Ty natomiast musisz odwiedzić stronę https://www.facebook.com/hacked i rozpocząć procedurę odzyskiwania zhakowanego konta. Zanim jednak to zrobisz, stwórz zupełnie nowy adres e-mail, zamiast tego który był wcześniej używany do konta. Będzie Ci potrzebny do dalszej komunikacji z Facebook.

Podczas procedury system będzie wymagał zrobienia zdjęcia dokumentu tożsamości kamerą w urządzeniu na którym było użytkowane konto. Po zrobieniu zdjęcia i wprowadzeniu nowego adresu e-mail, dalsze instrukcje powinny zostać wysłane za pomocą poczty elektronicznej na nowo utworzony adres e-mail ale… I tu

Maile z Facebook Przychodzą w Dziwnym Języku

Może się okazać że konto zostało zhakowane przez osobę znajdującą się w kraju w którym obowiązujący język to np. hindi albo koreański. Jeśli tak się stanie, supportem facebooka który będzie się kontaktował z nami będzie suport w języku przejętego konta. Aby przeprowadzić dalszą procedurę pomoże nam tłumacz bądź zmiana ustawień językowych urządzenia lub aplikacji.

Wietnamskie Maile Od Facebooka

Może się zdarzyć że otrzymasz takiego maila. Koniecznie upewnij się czy jest on wysłany z oficjalnej domeny Facebook. Oczywiście czasem sprytni hakerzy będą próbować manipulować pocztowymi rekodrami DNS co może skutkować wyświetlaniem różnego adresu nadawcy, niż tego z którego otrzymaliśmy maila ale nie popadajmy w paranoję. Warto przetłumaczyć tego maila na polski i zobaczyć czego ten ktoś od nas chce.

 

Jak Odzyskać Konto Facebook Gdy Mam Wiele Kont

Ostrzegam. Jeśli posiadasz wiele kont, co jest niezgodne z zasadami społeczności, odzyskanie konta na którym Ci zależy może być niezmiernie trudne. Facebook może poprosić Cię o usunięcie dodatkowych kont a procedura wydłuży się o kolejnych 28 dni.

Haker Przejął Moje Konto I Publikuje Posty W Grupach

Jeśli doświadczasz podobnej sytuacji to musisz niezwłocznie zgłosić sprawę odpowiednim organom. Wszystkie publikacje z twojego konta mogą naruszać dobro innych użytkowników, mogą być bardzo szkodliwe i niebezpieczne zarówno dla ciebie jak i dla bliskich. Następnie postępuj tak jak w przypadku odzyskiwania skradzionego konta

Ktoś Podszywa się Pode Mnie

Tutaj sprawa może być mocno skomplikowana. Czasem bywa tak że ktoś będzie usiłował wykorzystywać nasze imię i nazwisko do przeprowadzania działań na szkodę osób trzecich lub na szkodę nam samym. Profil który ewidentnie naśladuje naszą aktywność powinien być natychmiast zgłoszony a sprawa przekazana odpowiednim organom państwowym.

Potrzebujesz Pomocy w Odzyskaniu Konta Facebook?

Możesz skontaktować się ze mną. Wgląd w sprawę jest dość czasochłonny bo każda sprawa jest indywidualna więc usługa nie należy do najtańszych ale jestem w stanie wycenić odzyskanie konta w zależności od czynności jakie będę musiał wykonać, w zależności od ilości znajomych przejętego konta, ilości stron zarządzanych przez to konto. Na usługę wystawiam fakturę VAT i tylko i wyłącznie wtedy gdy operacja się powiedzie.

Jeśli pomogłem, daj tipa w crypto. Będę miał świadomość że robię dobrą robotę.

Rate this post

4 komentarze

  1. Witam, przywłaszczono sobie mój profil FB a nie mogę w żaden sposób skontaktować się z obsługa fb czy też potwierdzić swoją tożsamość w celu odzyskania konta. Potrzebuję pomocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *