Raid The Shadow Legends – Poradnik Początkującego

Tipsandtricks.pl - raid the shadow legends poradnik początkującego

Witaj! Skoro tutaj jesteś to możliwe że widziałeś już Raid: The Shadow Legends. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tej ładnej i grywalnej grze? Została ona wydana w 2018r. przez Plarium. Nie otrzymasz tutaj recepty jaką konfigurację postaci wybrać oraz w jaki ekwipunek wyposażyć bohaterów. Skupię się raczej na najbardziej atrakcyjnej warstwie gry, na poziomie na którym gra jest jeszcze rozrywką.

Jeśli grasz w Raid, zobacz jakie są podstawowe błedy których nie należy popełniać rozwijając konto. Podstawowe Błędy gracza.

Może zdziwicie się że piszę o dość wiekowym tytule. Postanowiłem odgrzebać tę pozycję ponieważ urządzenie jakim wcześniej dysponowałem uniemożliwiało płynną rozrywkę na najwyższym poziomie detali. Aktualnie większość urządzeń z rynku świetnie sobie poradzi z tą grą, zatem do dzieła!

Raid ma wiele możliwości. W zasadzie każdy kto rozpoczyna rozgrywkę będzie grał nieco inaczej niż poprzednik, nawet pomimo tych ok. 10 000 000 pobranych aplikacji. Dużo zależy tutaj od losowości bohaterów i przedmiotów które nam się trafią jako nagrody podczas realizowania misji. Podobieństwo do różnych fantastycznych tytułów które znam z przeszłości, skłoniło mnie do omówienia podstawowych funkcjonalności gry. Z przeznaczeniem głównie dla starszych graczy, którzy również grali w D&D, Warhammera, Warcrafta i inne tytuły.

Omawiając poszczególne funkcje Raid, nie będę się pochylał nad fabułą. Najprawdopodobniej jest ciekawa ale nie miałem czasu na zagłębienie się w nią. Najbardziej natomiast urzekło mnie to że gra po prostu cieszy oko. Modele bohaterów są bardzo dobrze zaprojektowane. Czasami na jednym modelu zastosowano kilka tekstur i dodatkowych elementów ekwipunku co nie przeszkadza w rozgrywce i pozwala na rozróżnienie postaci po wyglądzie. Złapałem się na tym że przez godzinę oglądałem herosów i przeglądałem ich umiejętności specjalne. Elementem który również stanowi dla mnie dużą wartość dodaną jest mnogość możliwości konfiguracji bohaterów i ekwipunku. Testowanie swoich konfiguracji na różnych poziomach zaawansowania daje sporo satysfakcji. Po prostu lubię statystykę już od czasów Heroes of Might and Magic, bo Raid jest zecydowanie podobny do HOMM. Gra Raid nie pozwala umysłowi na stagnację, cały czas go pozytywnie stymulując.

Uwaga, gra jest uzależniająca i posiada elementy hazardu, zatem od ciebie zależy czy wydasz na nią realne pieniądze czy nie. Krążą legendy że aby dobrze zbudować konto wymagana jest kwota 20k USD. Niestety nie dysponuję taką kwota aby to potwierdzić.

Frakcje, Klasy i Powołanie w Grze Raid: The Shadow Legnds

Raid the shadow legend - frakcje

Bohaterowie w grze aktualnie podzieleni są na 14 frakcji (Factions) do których należą bohaterowie, zwani w grze czempionami (champions). Postaci są podzielone również na typ championa, który definiuje rozwinięcie niektórych cech podstawowych bohatera. I tak mamy następujące typy:

 • Support czyli wsparcie, dotyczy lekarzy, bufferów i debufferów,
 • Attack czyli typowi bohaterowie zadający dużo obrażeń,
 • Defense czyli tak zwane tanki (czołgi), bohaterowie którzy są w stanie dużo wytrzymać,
 • HP dotyczy bohaterów których ilość zadawanych obrażeń uzależniona jest od ilości punktów życia.

Bohaterowie posiadają bazowe powołanie (’affinity’) któro definiuje czy skuteczność ataków naszego bohatera będzie lepsza czy słabsza w stosunku do atakowanego przeciwnika. Na trójkącie powołania możemy sprawdzić która cecha ma przewagę i słabość w stosunku do innej.

Na diagramie poniżej widać powołanie oraz w jaki sposób wpływa na pozostałe.

 • Spirit (duchowa – zielona) ma przewagę nad bohaterami opartymi na Force (moc – czerwona) i słabość w stosunku do magic (magicznych – niebieskich)
 • Force ma przewagę nad magic i słabość do spirit
 • Magic ma przewgę nad spirit i słabość do force
 • Void (pustka)  – nie ma przewagi ani słabości w stosunku do innych powołań

Poniżej omówię po krótce wszystkie frakcje poniżej, z nawiązaniem do ich pojawiania się w kulturze popularnej. Jeśli cię to nie interesuje przejdź dalej do celu gry.

Lizardmani, czyli Jaszczuroludzie

W wielu grach fantasy, zarówno tych fabularyzowanych, komputerowych jak i planszowych (choćby Warhammer Fantasy Battle) przewija się motyw jaszczuro-ludzi. Są to inteligentne jaszczury dwunożne, w prostej linii pochodzące od gadów. Tutaj nie ma wątpliwości skąd się wzięli. W filmie Super Mario Bros nazywano ich zimnokrwistymi, ze względu na zmiennocieplność gadów.

Knights Revenants czyli Rycerze Mściciele

W Dungeons and Dragons, Ravenant był mścicielem przywołanym do życia z nieśmiertelną rządzą zemsty. Zemsta napędzała jego ciało do popełniania okropieństw na biednych bohaterach gry fabularnej. W Raid twórcy poszli krok dalej. Stworzyli całą frakcję rycerzy mścicieli powoływanych do życia przez kult kontrolujący tych nieumarłych. Na uwagę zasługuje tutaj również film Ravenant z Leonardo, który pośrednio porusza temat mściciela w kinematografii.

Skinwalkers, czyli wszelkiego rodzaju Zwierzołaki i Łakozwierze

Temat zwierzołaków był poruszany w kulturze fantasy wielokrotnie. Nikogo nie powinno dziwić że we frakcji skinwalkerów znajdują się nawet hipopotamołaki. Z ciekawszych propozycji kinowych o tradycyjnych wilkołakach mogę polecić „Srebrną kulę”. Film powstał na podstawie powieści Stephena Kinga. Polecam również grę fantasy RPG – Wilkołak: apokalipsa, jeśli ktoś nie miał możliwości zagrania, tu zwracam się do nieco młodszego grona. W świecie Raid są to szamani stosujący zaklęcia lykantropii które poprzez nadużywanie przemiany pozostali w formie półzwierzęcej.

Banner Lords – Panowie Chorągwi

Brzmi to trochę jak typowa Bretonnia w Warchammerze, czyli ciężko opancerzeni żołnierze gotowi do walki z nawet najtrudniejszym przeciwnikiem. Na uwagę zasługuje tutaj postać czarnego rycerza, który nigdy nie przegrywa. Szkoda że podobieństwo kończy się raczej na nazwie, choć hełm ma wystarczająco podobny.

High Elves, czyli Wysokie Elfy

W tej frakcji połączono wysokie elfy w kolorach niebieskich z odrobiną zielonego. Wskazywało by to na elfy leśne ale wygląda na to że w tym świecie taki podział nie obowiązuje. Modele elfów są najnudniejsze ze wszystkich, są chude, i jak to elfy uderzająco do siebie podobne. Szczerze przyznam że wolał bym aby ktoś pochylił się nad twarzami elfów. Pomimo podobnych sylwetek mogły by się bardziej różnić od siebie, choćby twarzą. Dobra, przyznaję, nie lubię elfów. W grze przedstawieni są jako najbardziej rozwinięta rasa na zachód od pecos.

Ogryns czyli Ogryni i Ogry oraz ich Pochodne

Brzydkie i wielkie kreatury o niebywałej sile i niezbyt wysokiej inteligencji (z wyjątkami oczywiście). Ogryni posiadają szereg zdolności powiązanych z naturą i kamieniami. W świecie Warhammer mutanci, silni i pozbawieni intelektu mocarze.

Orcs – Orkowie

Pamiętacie czarnych orków z Tolkiena? Na przestrzenni lat orkowie ewoluowali a najbardziej popularna ich odsłona to ta z gry Warcraft. Orkowie toczyli tam wieczny bój z ludźmi. Saga Warcraft zapoczątkowała najpopularniejszą  grę MMORPG (Massively multiplayer online role-playing game). WOW która jest nadal popularna na całym świecie, a mianowicie, World of Warcraft

Barbarians – Barbarzyńcy

Któż nie pamięta Conana z Cymerii, najpopularniejszego barbarzyńcy w którego rolę wcielił się Arnold Shwartzeneger? Wystąpił on w serii filmów o Conanie, filmowej adaptacji fantastycnych książek zapoczątkowanych przez Roberta E. Howarda. Ciekawą odsłoną wojownika barbarzyńcy jest również Król Skorpion.

Demon Spwan czyli pomioty demonów

Nie trzeba tłumaczyć czym są pomioty demonów. Na przestrzeni wieków demony opuściły piekło i zamieszkały inne plany istnienia, czy wymiary. Na szczególną uwagę zasługuje wymiar cenobitów z filmu Hellriser. Kto nie oglądał, gorąco polecam, oczywiście film ten jest tylko dla dorosłych.

Undead Hordes czyli hordy nieumarłych

Temat umarlaków był szeroko poruszany w całej popkulturze z eksplozją zombie w dziesiątych latach XXI wieku. Głównie za sprawą produkcji takich jak „The walking Dead”, czy późniejszy „I zombie”. Nurt nieumarłych w kulturze nowożytnej prawdopodobnie rozpoczął się od „Wampira Nosferatu”. Chciałem zaznaczyć tu również tytuł: „Army of Darkness”. Historia opowiada o wyzwolicielu, podróżującym w czasie aby ocalić wszechświat przed nieumarłymi. W tym kinowym arcydziele, nieumarli zostali powołani do życia za pomocą księgi Necronomicon. Oczywiście polecam, zważywszy że necronomicon jest odpowiedzialny za międzywymiarowego wirusa zombie. Wirus ten grasuje w świecie Marvel, w cyklu marvel zombies. To mieliśmy okazję widzieć w serii animowanej „What Iff” opowiadającej o alternatywnych wydarzeniach powiązanych z  Avengers „Infinity Saga”

Dwarfs – czyli krasnoludy

Powołani do życia przez Tolkiena w Sillmarillionie, dzieci gór i miłośnicy kowalstwa. Krzepcy i silni, doskonali wojownicy, nie drążący nawet przed ogromnymi smokami. Jeden z ciekawszych krasnoludów jaki pojawił się w pop kulturze, został stworzony przez mistrza Andrzeja Sapkowskiego, mianowicie Yarpen Zigrin. Zekranizowany ostatnio przypomina raczej niziołka niż krasnoluda ale to całkiem subiektywna ocena, sprawdźcie sami, wiedźmin jest spoko.

Dark Elves – Ciemne elfy, mroczne elfy

Ciemne elfy doskonale przedstawił R. A. Salvatore w swoich książkach. W świecie Forgotten Realms była kraina zwana podmrokiem w której rezydowały ciemne elfy i nie tylko. Z całą pewnością najpopularniejszym ciemnym elfem jest Drizzt Do’Urden. Rozdarty bohater sagi, który wbrew swoim pobratymcom podróżuje za dnia i poza podziemiami.

Shadowkin – krewni cienia

Krewni cienia, to nic innego jak odrobinę demonczni bohaterowie wschodu, na co wskazuje opis w grze. Podobno piętnowani przez demony wyzwolili się z opresji i szukają odkupienia. W kulturze wschodu mamy cały szereg demonów, duchów, diabłów i potężnych wojowników. Duża część wiąże się ze znajomością tajemnych sztuk dających potężne moce władającemu. Kultura wschodnia wymieszała się z zachodnią aby powstały dzieła takie jak Akira, Ninja scrool, Northern ken i nawet Naruto.

Cel Gry Raid: The Shadow Legends

raid the shadow legends tryby rozgrywki

Tryb Fabularny

raid tryb fabularny

Celem Gry w ujęciu fabularnym jest przejście poszczególnych etapów na 4 poziomach trudności. Często gracze FTP (free to play) kończą na zakończeniu wątku fabularnego. Gra kryje w sobie wiele dodatkowych grywalnych elementów, bez przejścia których nie wolno mówić o jej zakończeniu. W wątku fabularnym mamy 12 misji w których można zdobyć 12 różnych zestawów ekwipunku. Ekwipunek ten w początkowej fazie gry jest po prostu niezbędny do rozwoju bohaterów. Każdy poziom trudności zwieńczony jest świętym odłamkiem przywoływania (sacred shard) który daje nam szansę na przywołanie legendarnego bohatera. U dołu mapy zaznaczyłem nagrody które trzeba odbierać po osiągnięciu wymaganego poziomu gwiazdek.

Raid - tryb fabularny, odbieranie nagród
W dolnej części ekranu widoczne nagrody progresji

W trybie fabularnym otrzymujemy:

 • 1 gwiazdkę za przejście etapu,
 • 2 gwiazdki za przejście etapu bez strat przy udziale więcej niż dwóch bohaterów,
 • 3 gwiazdki za przejście etapu bez strat.

Oczywiście wraz z postępem etapy stają się co raz trudniejsze. Zmuszają nas do co raz większego zaangażowania aby pokonać kolejny etap. W późniejszych etapach, na trudniejszych poziomach trudności posiadanie bohatera który leczy lub wskrzesza może być niezbędne.

Tryb Lochów

Tryb lochów polega na pokonaniu bossów za których możemy otrzymać różne nagrody. Najważniejsze są te niezbędne do wznoszenia bohaterów (Ascend), czyli mikstury zależne od frakcji. Frakcje podzielone są na kolory, tudzież i strażnicy podziemi. W łatwy sposób możemy stwierdzić który loch należy pokonać aby zdobyć mikstury potrzebne do wzniesienia naszego bohatera. Na poniższej ilustracji przedstawiłem przykładowego bohatera należącego do jednej z frakcji. Bohatera mogę wznieść używając mikstur zdobytych od mistycznego strażnika, zaznaczonego na ilustracji strzałką.

 1. Przynależność ze względu na rodzaj powołania (’Affinity’) siła, duch, magia i otchłań.
 2. Rodzaj wymaganej mikstury – strzałka na ilustracj wskazuje gdzie można zdobyć te mikstury
 3. Wznoszenie bohatera (Ascend)
Wznoszenie bohatera - raid the shadow legends

Oprócz mikstur wznoszenia bohaterów i zwojów aktywujących mistrzostwo, w lochach możemy zdobyć artefakty. Artefakty posiadają różne atrybuty ale więcej o artefaktach napiszę przy omawianiu karty postaci – pod linkiem artefakty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o trybie lochów (’dungeons’) nie omieszkaj odwiedzić tego linka: Raid-lochy.

Tryb Wojen frakcyjnych

raid - tryb wojen frakcyjnych

W trybie wojen frakcyjnych posługujemy się dwoma wybranymi frakcjami, gdzie dla każdej mamy 12 kluczy, które zużywają się po wygranej. W wojnach frakcyjnych wygrywamy runy potrzebne do ulepszania cech przedmiotów oraz komponenty niezbędne do tworzenia przedmiotów. Co 7 etapów musimy pokonać bossa, który w zależności od poziomu zaoferuje nam księgę rozwoju umiejętności specjalnych postaci. Co istotne, w wojnach frakcyjnych musimy posługiwać się jedną frakcją. Już od początku zalecam zdywersyfikowanie posiadanych postaci na różne frakcje, w taki sposób aby możliwym było przejście choć pierwszych siedmiu poziomów i otrzymanie księgi.

Tryb Areny

raid tryb areny

W początkowej fazie gry odblokowujemy pojedynki na arenie 4×4. Oznacza to tyle że wystawiamy maksymalnie 4 postaci do walki z innym graczem, który umieszcza swoich bohaterów w defensywie. Należy pamiętać o tym aby koniecznie ustawić defensywę,

Na czerwono zaznaczyłem gdzie ustawić drużynę defensywną. Podobnie ma się ustawienie w trybie tag team arena.

ponieważ w przeciwnym wypadku inni gracze będą się wspinać po nas w celu osiągnięcia wyższego wyniku. Kolejną areną do odblokowania jest arena 12×12 gdzie kolejno toczymy pojedynki z trzema drużynami. Drugą arenę możemy odblokować po ok. 2 tygodniach intensywnego grania. Stopnie trudności areny tradycyjnie zostały podzielone na metale. Brąz, srebro, złoto i platyna, w których zdobywa się medale. Za medale możemy kupować stałe bonusy, zwiększające parametry naszych championów. Zakupów dokonujemy w Wielkiej Sali

Wielka Sala (Great Hall)

wielka sala - ulapszanie cech bohaterów - Raid
Wielka sala, zwiększanie cech championów

W arenie możemy zdobyć unikatowe zestawy przedmiotów nie dostępne w innych miejscach. Warto się zapoznać z nagrodami aby wiedzieć jakie możliwości otwierają one przed championami.

W trybie Tag Team Arena nagrodami są sztabki złota. Możemy wymieniać je na ciekawe nagrody, w tym fragmenty czempionów, kluczowe dla dalszej rozgrywki.

Tryb Bossów Klanowych

tryb bossów klanowych - raid

Po wstąpieniu do klanu możemy stoczyć bój z panem demonów (demon lord) i hydrą (od 45 poziomu doświadczenia konta). Z Bossem klanowym można walczyć na różnych poziomach trudności. Nagrody uzależnione są od ilości zadanych obrażeń oraz wybranego poziomu trudności. Warto posiadać championów posługujących się trucizną. Trucizna zadaje obrażenia procentowo i w przypadku potworów o ogromnej ilości punktów życia, obrażenia od trucizn również będą duże. Ponadto można również rozważyć użycie umiejętności spalania punktów życia, czyli HP Burn. Istnieją również bohaterowie których obrażenia uzależnione są od ilości punktów życia przeciwnika, oni też mogą sprawdzić się doskonale. Bossa klanowego omówiłem szeżej pod linkiem: Raid Demon Lord Boss Klanowy

Tryb Wieży Zagłady (Doom Tower)

W tym trybie mamy do czynienia z prawdziwym wyzwaniem. Każdy z etapów jest niezmiernie trudny, zwłaszcza dla początkującego. Każda walka w wieży okupiona jest jednym kluczem. W wieży są 2 poziomy trudności. Wieża kończy się pokonaniem wyjątkowych specjalnych bossów. Przejście ich wymaga określonego zestawu cech zależnych od championów i posiadanych artefaktów. Nie będę szczegółowo omawiał wieży zagłady, ponieważ niedawno odblokowałem ten tryb, wkraczając w 40 poziom konta.

Omówienie Ekranu Głównego w Raid the Shadow legends

W grze dostępny jest samouczek który kolejno poprowadzi cię przez kolejne funkcje gry. Po jego przejściu możesz potrzebować dodatkowych wskazówek, głównie ze względu na mnogość opcji i daleki od intuicyjnego interface. Na ilustracji oznaczyłem każdą z funkcjonalności ekranu głównego, spójrz poniżej. Na niebiesko zaznaczone są elementy wspomagające a na czerwono elementy główne, będące budynkami na planszy.

Raid: The Shadow Legends - Ekran główny
Raid: The Shadow Legends – Ekran główny

Niebieskie

 1. Ustawienia konta. Klikając na ikonę swojego bohatera możemy zmienić nazwę i avatar. Możemy połączyć konto z usługami facebook i plarium aby możliwa była kontynuacja gry na różnych platformach i urządzeniach. Warto połączyć konto, aby zachować postęp konta. Niestety nie ma połączenia z usługami Google Play, nie wiem dlaczego ale z ciekawości sprawdzę. Następnie w opcjach możemy zmienić głośność muzyki i dźwięku, jakość grafiki, ilość klatek na sekundę oraz powiadomienia systemowe. W opcji info możemy:
 • skopiować id konta,
 • połączyć się ze wsparciem technicznym,
 • odwiedzić oficjalne forum oraz zapoznać się z zasadami użytkowania i licencją.
 • Ostatnia opcja to wybór języka. Właśnie ze względu na brak języka polskiego postanowiłem że ten poradnik powstanie.
 1. Standardowy pasek informujący nas o posiadanych zasobach. Od lewej, energia (każda misja w trybie fabularnym i podziemii kosztuje część energii, w zależności od stopnia trudności i zaawansowania). Energia wzrasta wraz z poziomem konta i można ją uzupełniać na różne sposoby ale to materiał na inny poradnik. Następnie mamy ikonę żetonów areny (każda bitwa na podstawowej arenie kosztuje 1 żeton). Kolejna ikona to żetony do Tag team arena. Następnie sztuki srebra i kryształy które potrzebne nam będą do rozbudowy naszego miasta.
 2. Jest to skrzynia nagród, które musimy odbierać gdy pojawi się przy niej czerwona kropka.
 3. Refferal program – to program afiliacyjny w którym możemy otrzymać bardzo dobre nagrody. Musimy jedynie namówić kogoś na granie w Raid. Osoba instaluje grę poprzez udostępniony link a następnie osiąga określony poziom trudności.
 1. Jest to rozwijalne menu, gdzie możemy odbrać nagrody za dzienne logowanie, poziom rozwoju konta, wprowadzić kod podarunkowy, sprawdzić najnowsze wiadomości dotyczące gry oraz znaleźć wskazówki i porady bezpośrednio od Plarium.
 1. Panel prawy w którym znajdują się obecne wydarzenia, turnieje i nagrody. Warto sprawdzać codziennie, jeśli chcemy szybko rozwijać konto.
 2. Wraz rozpoczęciem kolejnego cyklu dobowego który resetuje się o 01:00 w nocy czasu GMT +1, mamy możliwość cyklicznego odbierania podstawowych codziennych nagród. Ostatna nagroda jest po upłynięciu 180 minut aktywności konta, co może być dobrym wyznacznikiem czasu trwania gry.
 3. Tradycyjny sklep. Nie będę omawiał, kto chce to niech zagląda.
 4. Missions – Misje. Jest to zestaw misji który pomaga w rozwoju konta. Misje są najprzeróżniejsze, od wznoszenia bohaterów po zdobywanie określonych artefaktów. Niezmiernie ważnym jest aby nie zapomnieć o realizacji misji  i od samego początku starać się je wykonywać. Oczywiście zdarzają się misje wymagające poświęcenia niektórych rzeczy kosztem innych np. wznoszenie championów. Dlatego miejcie na uwadze że czasem na realizację określonej misji warto poczekać aby nie stracić bohatera który odgywa dla nas kluczową rolę w progresji. Przechodząc kolejne misje ostatecznie zdobywamy Arbiter, potężnego elfickiego championa, który zarówno wskrzesza jak i leczy naszych bohaterów.
Raid - rozwój misji
 1. Quest – Zadania. Zadania podzielone są na dzienne, tygodniowe, miesięczne oraz zadania specjalne powiązane z zaawansowaną areną oraz wojnami frakcji. Zadania są stosunkowo proste do wykonania zatem staraj się je realizować w pierwszej kolejności. Również ze względu na możliwość uzupełnienia zasobów energii.
Raid - Zadania
 1. Chalenges – Wyzwania. Dzięki wyzwaniom możemy otrzymać magiczne księgi niezbędne do poprawiania umiejętności naszego bohatera. Również warto zacząć ich realizowanie od samego początku, ponieważ w pierwszej fazie dotyczą pierwszych misji fabularnych. Wyzwania są podzielone na:
 • Wyzwania Championów polegające na przywoływaniu, wznoszeniu, ulepszaniu i zwiększaniu rangi herosów,
 • Wyzwania Artefaktów polegające na zdobywaniu, ulepszaniu i wzmacnianiu artefaktów
 • Wyzwania Lochów polegające na zdobywaniu mikstur ulepszenia i pokonywaniu strażników w określony w zadaniu sposób
 • Wyzwania Areny polegają na zdobywaniu kolejnych rang i utrzymywaniu się w nich. 

Postanowiłem że omówię kolejne wyzwania w innym materiale, jeśli oczywiście ten materiał okaże się pomocnym.

 1. Clan czyli Klan posiadany, lub ten do którego należymy. Tutaj możemy stoczyć walkę z bossami klanowymi, wykonać misje klanowe, zrobić zakupy w sklepie klanowym oraz sprawdzić ranking klanowy. Osobiście polecam realizowanie misji klanowych. Po to aby kupować w sklepie klanowym choćby energię do grania czy legendarnego championa
 2. Index czyli lista wszystkich bohaterów w podziale na frakcje. Szczególnie polecam miłośnikom fantastyki. Sam podziwiałem modele przez dobrą godzinę.
 3. Battle czyli przejście do trybu bitew, gdzie możemy realizować poszczególne cele gry.
 4. Champions – Czyli Championi. Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa w wyposażenie naszego championa najlepszym możliwym ekwipunkiem, dostępnym w naszych zasobach.
Grinner – wskrzesza i atakuje wszystkich

Pozwolę sobie bardziej szczegółowo spojrzeć na tę kartę ponieważ jest ona niezmiernie ważna. Ekwipunek ma zastosowanie w każdym trybie rozgrywki.

Karta Championa

Raid - Karta Championa, omówienie

 1. Wybrany champion. Po lewej stronie wyświetlą się jego cechy bazowe i przedmioty.
 2. Przejście do tawerny, gdzie możemy ulepszać poziom wzniosłości, rangę, poziom i umiejętności bohatera. Możemy tam również łączyć innych bohaterów, w celu wytworzenia tych bardziej unikatowych.
 3. Artefakty championa. Tu po kliknięciu na artefakt rozwinie się lista dostępnych artefaktów. Mamy możliwość porównania tego założonego z tym w który chcemy wyposażyć championa.
Raid - karta artefaktu

Jedną z najbardziej istotnych funkcji w artefaktach jest ich sprzedaż. Tak, sprzedaż mieści się pod małym przyciskiem „sell” i pomoże nam zdobywać srebro niezbędne do prawie każdej operacji na ekwipunku czy championie.

 1. Oprócz standardowych artefaktów, w zależności od rangi bohatera możemy go wyposażyć w pierścień, naszyjnik oraz sztandar, które również wspomagają atrybuty postaci. Odblokowanie sztandaru wiąże się ze wzniesieniem bohatera na 6 gwiazdek (nie osiem) oraz osiągnięciem szóstej rangi.
 2. Tutaj znajdują się statystyki naszego bohatera. W statystykach możemy sprawdzić do czego najlepiej nadaje się champion. Czy jest lepszy w obronie, czy w ataku czy też po prostu jest szybszy od innych. Wracając do tematu zadań chciałbym nadmienić, że wykonywane kolejno misje i osiągnięcia mają na celu wskazanie w jaki sposób rozwijać postać, przykładowo dla bohatera opartego na ataku. W skrócie, jeśli główną cechą bazową jest ATK (atak) to artefakty w które wyposażymy championa będą najbardziej skuteczne, jeśli będą opierać się na ataku. Twórcy gry wskazują na rozwój wartości procentowej (ATK +n%).
 3. Oprócz artefaktów postać posiada charakterystyczne dla niej umiejętności oraz mistrzostwa, które wspomagają naszą postać. Zalecam przejrzenie drzewa mistrzostw oraz sprawdzenie zdolności specjalnych przed decyzją którego z championów zdecydujemy się rozwijać. Początkowo mamy wybór bardzo ograniczony ale w późniejszym etapie rozgrywki będzie tylu championów, że trudno nam się będzie zdecydować. Czasem warto zapytać doświadczonych graczy na czacie gry, ponieważ są oni społecznością podtrzymującą tę produkcję. Wracając do omówienia ekranu głównego.

Czerwone

 1. Mine (kopalnia kryształów), należy rozbudować ten budynek w pierwszej kolejności, nie wydając kryształów na nic innego o ile planujemy rozgrywkę na dłużej niż miesiąc. Budynej daje nam kryształ co określony interwał czasowy zależny od poziomu budynku.
 2. Market (Rynek nielidla) – tu kupujemy bohaterów i przedmioty. Osobiście używam go tylko do wykonania jednej misji dziennej, czyli do zakupu przedmiotu na rynku.
 3. Portal – służy do przywoływania bohaterów. Mamy 4 rodzaje kryształów przywoływań:
 • Mystery Shard – tajemniczy odłamek, pozwalający na przywołanie jedzenia czyli bohaterów zwykłych, niespotykanych i rzadkich dowolnego powołania.
 • Ancient Shard – Starożytny odłamek pozwalający na przywołanie bohaterów rzadkich, epickich i legendarnych.
 • Void Shard – Odłamek odchłani przywołuje bohaterów rzadkich, epickich i legendarnych ale z powołania odchłani.
 • Sacred Shard – Święty odłamek, czyli bohaterowie epiccy i legendarni dowolnego powołania, oprócz otchłani.
Odłamki do przywoływania bohaterów
 1. Forge – Kuźnia w której możemy tworzyć artefakty z komponentów zdobywanych w różnych trybach rozgrywki. Jeśli brakuje wam srebra, sprawdźcie, czy możecie stworzyć artefakty. Sprzedaż tak wytworzonych artefaktów jest bardzo opłacalna.
 2. Guardian Ring – Pierścień strażników. Tu możemy szkolić bohaterów, oraz zestawiać ich dzięki czemu można zdobyć dodatkowe bonusy frakcyjne.
 3. Tavern – Tawerna w której zwiększamy poziom, wzniosłość, rangę oraz umiejętności bohatera, omówione przy okazji trybu lochów.
 4. Great hall – Wielka sala. Tutaj zwiększamy cechy naszych championów ze w odniesieniu do powołania. Ja rozwijam równomiernie, choć wyspecjalizowane jednostki będą inwestować tylko w kilka zestawów cech.

Powoli zbliżamy się do końca, wszelkie najważniejsze funkcje mniej lub bardziej zostały wskazane, treść zawiera również kilka protipów, jak zwykle zresztą:)

Chcesz dowiedzieć się więcej, napisz w komentarzu. Postaram się rozwiać wątpliwości i pomóc na tym początkowym etapie rozgrywki. Chcesz mnie wspomóc? Kody QR do moich portfeli kryptowalutowych znajgdziesz w stopce. Nie zapomnij ocenić ten materiał za pomocą gwiazdek, pomoże mi to tworzyć lepsze treści.

Link do gry:

Raid: The Shadow Legends

Ocena 8/10

Grywalność: Uzależniająca, elementy hazardu

Typ: Strategiczna, RPG

Wydawca: Plarium

Aktualnie trwa rekrutacja do naszego klanu. Klan jest międzynarodowy a główny język którym posługujemy się to angielski. Nazwa klanu to: GraveyardShift jego sygnatura to [GS-B] Pokonujemy dziennie bosa easy, odblokowaliśmy brutal.

Sprawdź również ostatni wpis:

 • Odzyskiwanie Przejętych Kont Facebook i Zapobieganie przed Ich Kradzieżą

  Odzyskiwanie Przejętych Kont Facebook i Zapobieganie przed Ich Kradzieżą

  Cześć tu Sould. Dziś pomówię o temacie częściowo związanym z grami ale bardziej z naszą aktywnością w social media. Skoro tu jesteś to znaczy że prawdopodobnie masz problem z przejętym kontem Facebook do którego nie masz już dostępu lub chcesz zabezpieczyć swoje konto przed ewentualnym włamaniem. Ale zanim przejdę do konktretów, kilka słów wstępu. W……


 • Gry Android w Które Można Grać z Dzieckiem

  Gry Android w Które Można Grać z Dzieckiem

  Jeśli nie lubisz czytać, poniżej materiał video na Youtube. Cześć to Sould z Tips and tricks. Dzisiaj pokażę wam trzy gry, w których możemy przenieść się do wirtualnego świata wraz z naszymi pociechami i razem z nimi wpływać na ten virtualny świat oraz kształtować go. Zanim przejdę do rzeczy, kilka słów o otaczającym nas świecie.……


 • Kopanie Bitcoina za pomocą CryptoTab

  Kopanie Bitcoina za pomocą CryptoTab

  W ostatnim czasie wpadła mi w ręce aplikacja afiliacyjna CryptoTab, dzięki której możemy kopać bitcoin zarówno na komputerze jak i na smartfonie. Najciekawszym elementem tej aplikacji jest zwiększanie ilości wydobywanych monet w zależności od ilości użytkowników, którzy pobrali aplikację korzystając z naszego linku. Zanim jednak poproszę o wejście w link wyjaśnię to i owo o……


 • Wpływ smartfonów na problemy z zasypianiem

  Wpływ smartfonów na problemy z zasypianiem

  Postanowiłem że dziś wezmę na warsztat wpływ urządzeń przenośnych typu smartfon na tę jedną z najważniejszych potrzeb natury ludzkiej, mianowicie na potrzebę snu. W artykule na abc.zdrowie, o zaburzeniach snu wywołanych przez niedobór melatoniny, jest napisane, że to właśnie światło niebieskie jest odpowiedzialne za problemy z zaśnięciem. Niestety badania które zostały przygotowane aby potwierdzić tę……


 • AFK Arena – Jak Pokonać Labirynt Arkanów

  AFK Arena – Jak Pokonać Labirynt Arkanów

  Krótko o grze, AFK Arena to gra wydana przez Lilith Games, dostępna na platformie Android oraz IOS. Można grać również na PC stosując odpowiedni emulator, taki jak Nox, Czy Blue Stacks. Więcej informacji o grze znajduje się pod linkiem AFK Arena AFK Arena nosi znamiona gry strategicznej i rpg. Umożliwia pojedynki, wojny klanów, zawody, turnieje……


 • Fishing Clash

  Fishing Clash

  Warto sprawdzić również wpis -> Gry jako lekarstwo na problemy z zasypianiem Fishing Clash – krótko o grze Fishing Clash to gra zręcznościowo-strategiczna-RPG, sieciowa, na systemy Android, dostępna również z poziomu gier Facebook oraz w Huawei App Gallery, polegająca na poławianiu ryb, umożliwiająca rozgrywkę w kilku trybach: Pojedynki między graczami z całego świata Tryb zawodów……


 • AFK Arena Kody Podarunkowe

  AFK Arena Kody Podarunkowe

  Wprowadzanie Kodów Podarunkowych w AFK Arena Kody podarunkowe w AFK Arena umożliwiają nam zdobycie przedmiotów, diamentów, fragmentów bohaterów jaki i samych herosów. W przeciwieństwie do wprowadzanych tradycyjną drogą kodów, w AFK Arena mamy zewnetrzny system do obsługi kodów podarunkowych. Aby wprowadzić kod podarunkowy należy się odpowiednio przygotować. Poniżej opisałem kroki wymagane do wprowadzenia kodu podarunkowego……


Rate this post

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *