Gry Android w Które Można Grać z Dzieckiem

Gry do grania z dziećmi

Jeśli nie lubisz czytać, poniżej materiał video na Youtube.

Cześć to Sould z Tips and tricks. Dzisiaj pokażę wam trzy gry, w których możemy przenieść się do wirtualnego świata wraz z naszymi pociechami i razem z nimi wpływać na ten virtualny świat oraz kształtować go. Zanim przejdę do rzeczy, kilka słów o otaczającym nas świecie. Cóż. Pandemia strachu, zepchnęła nas do domów bardziej niż kiedykolwiek. Nasze dzieci korzystają z technologii którą my oglądaliśmy w filmach science-fiction.Tradycyjne rozrywki na świeżym powietrzu ustępują cyfrowemu światu w którym odległość nie stanowi żadnych barier. Pamiętam lata temu, pierwszy telewizor z telegazetą, to było coś. A teraz? Ostatnio sporo mówi się o metaverse – wirtualnym świecie w którym hipotetycznie będziemy żyć, więc zanim nastąpi ta globalna zmiana, zaprezentuję wam w jaki sposób wasze dzieci już korzystają z równoległego świata cyfrowego za pomocą urządzenia z androidem i mało tego, możecie w tym również uczestniczyć. Oczywiście światy te posiadają pewne ramy i ograniczenia, podobnie jak w realnym życiu.

W co grają nasze dzieci na smartfonach?

Cyfrowy świat ewolułuje w zawrotnym tępie. Pokolenia już od dawna przygotowywane są do nadchodzącej zmiany, która może doprowadzić do zamknięcia ludzi w bańkach zaspokajających każdą z nawet najśmielszych potrzeb. Trochę jak matrix, prawda? Zwykłem mówić „Przyszłość jest teraz”, ale grając w gry dla najmłodszych odkryłem pewne zależności które kształtują przyszłość naszych dzieci i powodują powstawanie pewnych wzorców zachowań, które przekładane są na realne życie. Gry te posiadają rozbudowane narzędzia do socjalizowania się z innymi graczami. Można w nich stworzyć swoją unikatową postać, awatara, który będzie reprezentował gracza w świecie gry. O ile tworzenie awatarów to nic nowego i nawet na x-box mieliśmy nasz cyfrowy odpowiednik, to avatar w grach o których powiem, uczestniczy w grze.

Gry na Smartfona dla Najmłodszych

Każda z omawianych przeze mnie gier, umożliwia rozbudowaną rozgrywkę sieciową na kilku płaszczyznach. Jest rywalizacja w minigrach, jest zabawa ucząca integracji i wspólnego osiągania celu, są elementy handlu i wymiany, jest możliwość prezentowania swoich osiągnięć innym, jest możliwość komunikowania się i wszystko to stanowi platformę socialną w której mogą znajdować się nasze dzieci. O ile same gry nie stanowią zagrożenia to sytuacje pojawiające się podczas rozgrywki w tych grach mogą okazać się niebezpieczne dla psychiki dziecka. Dlatego w tak rozbudowane gry, dzieci powinny grać pod ścisłym nadzorem rodziców. Wiem jakie to trudne ale warto wiedzieć w jaki sposób dzieci wchodzą w relację ze światem. Warto również uczestniczyć w ich życiu wirtualnym po to aby im pomóc


Gra Video dla Dziecka

PK XD gra dla dzieci od lat 3.

PK XD

Na pierwszy ogień propozycja dla najmłodszych. Jest to brazylijska produkcja, zatytułowana PK XD wydana przez Afterverse. W tej grze interfejs do komunikowania się z graczami jest ograniczony do wybranych emotikonek i standardowych tekstów, co ogranicza abuzywne zachowanie graczy używających komunikatora  wbudowanego w grę. W PK XD można posiadać własny dom, dekorować go, posiadać własną garderobę, różnego rodzaju dodatkowe akcesoria takie jak plecaki, słuchawki czy czapki, ale przede wszystkim można grać w minigry. Znajdują się one w wielkim robocie który jest centrum rozrywki w tym świecie. W tej rozbudowanej grze cyklicznie pojawiają się różnego rodzaju wydarzenia, umożliwiające zdobycie unikatowych przedmiotów. Oczywiście wraz z pojawieniem się nowego wydarzenia, pojawiają się również nowe przedmioty w sklepie które można kupić zarówno za walutę w grze jak i za realne pieniądze. PK XD umożliwia organizowanie imprez. Są specjalne przedmioty dedykowane do tego które również można kupić oraz scena w mieście, niedaleko Wielkiego robota gdzie możemy tańczyć odtwarzać muzykę gromadzić się z innymi graczami i po prostu dobrze się bawić. Na specjalną uwagę zasługuje tutaj fakt iż dzięki ograniczonemu interfejsowi tekstowemu gracze mogą jedynie wyrażać swoje niezadowolenie poprzez standardowy zestaw ikon, co jest bezpieczne perspektywy małych dzieci, wrażliwych na różnego rodzaju ataki słowne i obrazę. Jest to zdecydowanie gra dla najmłodszej grupy wiekowej. Uczy podstaw komunikowania się w życiu wirtualnym. Jest to produkcja dla grupy wiekowej 3+. Jak każda z tych trzech gier, posiada swój fandome (społeczność fanów) którzy tworzą dodatkowe materiały do tej gry i rozwijają się wraz z nią.

Gry dla Dziewczynek

Play Togther gra dla dzieci od lat 7.

play together

Drugą produkcję którą przedstawię jest Play Together od koreańskiego studia Haegin. Gra jest dedykowana dla trochę starszych dzieci niż PK XD i została oznaczona jak gra dla dzieci od lat 7. Umożliwia już bezpośrednią komunikację na czatach, zatem, należy uważać na sytuacje w których dziecko samodzielnie posługuje się tą aplikacją. Naprawdę Warto mieć kontrolę nad tym co się dzieje w tej grze. Może się zdarzyć że gracze będą zachowywać się obraźliwie, więc warto nauczyć naszą latorośl, jak blokować użytkowników oraz zgłaszać ich niewłaściwe zachowanie. Gra jest znacznie bardziej rozbudowana od PK XD posiada zdecydowanie więcej funkcjonalności oraz minigier. One również opierają się na ścisłej rywalizacji i często mogą wywoływać frustracje podczas grania. Jest to kolejny aspekt dla którego nadzór rodzicielski i uczestniczenie w tej grze wraz z dzieckiem jest wskazane.

Oprócz funkcjonalności dostępnych w PK XD, omówionych wcześniej, w Play Together dostępny jest tryb zawodów gdzie gracze pokonują kolejne kolejne konkurencje. W drodze eliminacji pozostają tylko najlepsi, którzy przechodzą do kolejnej konkurencji. Konkurencje są losowe i jest ich całkiem pokaźna ilość. Dodatkowym elementem urozmaicającym grę jest możliwość posiadania pojazdów takich jak rowerek samochód czy deskorolka.

Play Together posiada jeszcze mechanizm który wyróżnia tę grę spośród innych. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj możliwość połowu ryb i tworzenie kolekcji składających się ze złowionych okazów które umieszcza się w akwariach. Wspólne łowienie ryb z wieloma graczami jest elementem społecznym wpływającym pozytywnie na graczy. Można złowić wyjątkowe ryby epickie, rzadkie czy zwyczajne. Są to oczywiście odpowiedniki ryb które faktycznie żyją na naszej planecie, natomiast szansa na złowienie naprawdę rzadkich okazów jest mała i uzależniona od rodzaju wędki jaką się posługujemy.

W co grać z dzieckiem?

Adopt Me dla dzieci od lat 7.

Trzecią grą którą zdecydowałem się omówić jest Adopt Me, gra dostępna na popularnej platforimie Roblox. Roblox sam w sobie nie jest grą. Jest platformą na której umieszczone są różnego rodzaju gry mniej lub bardziej rozbudowane i przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Tutaj zdecydowanie należy kontrolować w które minigry grają nasze pociechy, ponieważ jeśli zdecydujemy się na dostęp do Roblox, decydujemy się na dostęp do wszystkich minigier, a uprzedzam że niektóre z nich są dosyć brutalne i na pewno nie wpisują się w kanon typowych gier dla dzieci. Choćby squid game. Tak, już można pograć na platformie Roblox. Natomiast jedną z bardziej popularnych gier w Roblox jest Adopt Me gdzie gracze mogą wcielić się w rolę rodzica jaki dziecka i uczestniczyć w rozwoju spełniając potrzeby na wzór tych potrzeb znanych nam z gry Sims. Oczywiście w grze dostępne są również zwierzaki które rosną i łączą ze sobą osiągając kolejne poziomy ewolucji. Zwierzątka są głównym surowcem handlowym w tej grze. Za walutę Robucks którą możemy kupić za realne pieniądze i wydać w każdej grze na platformie Roblox, możemy kupić dodatkowe cechy dla zwierzątek takie jak jazda wierzchem na zwierzątku i latanie dzięki czemu, dosiadając swojego zwierzątka, możemy unosić się w powietrze i latać. Dzięki rozwiniętemu systemowi wymiany handlowej dochodzi również do nadużyć między graczami co może powodować ogromną frustrację, choćby w sytuacji w której nasze dziecko omyłkowo podejmuje wymianę i traci swojego ulubionego zwierzaka.

Kilka słów na koniec.

Uczulam. Kontrolujcie, Patrzcie Zaglądajcie. Pomagajcie swoim dzieciom w świecie gier wideo ponieważ jeśli nie nauczą się od was pozytywnych zachowań to mogą nauczyć się bardzo negatywnych zachowań od toksycznych graczy, co niestety jest dosyć powszechne w tak rozbudowanych grach.

Dziękuję wszystkim za uwagę. Do następnego razu.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *