Warhammer Age of Sigmar – Realm War

realm war recenzja

Realm War – Gra na Smartfony

Typ: Strategiczna, fantasy, MMO

Rodzaj rozgrywki: Pojedynki w czasie rzeczywistym z graczami na całym świecie

Dzisiaj postanowiłem że omówię po krótce grę z 2018 roku, jaką jest Warhammer Age of Sigmar – Realm War. Nie powiem, byłem zachwycony gdy zobaczyłem że oficjalna gra ze świata Warhammera zagościła na urządzeniach mobilnych. Jeśli ktoś nie spotkał się nigdy z produkcjami ze stajni Games Workshop, proponuję poszerzenie horyzontów o produkcje tej zacnej spółki, posiadającej marki takie jak Warhammer 40000 oraz Warhammer – Age of Sigmar (nastepcę Warhammer: Fantasy Battle). Wersje planszowe tych gier dostarczyły mi w przeszłości, mnóstwo rozrywki w gronie osób interesujących się fantastyką. Do rzeczy.

Typ rozgrywki jaki oferuje nam Realm War

Gra podzielona jest na:

  • część administracyjną gdzie zarządzamy wojskiem, kupujemy karty i walutę dostępną w grze oraz uczestniczymy w życiu gildii,
  • pojedynki w których możemy zmierzyć się z przeciwnikami z naszego globu, w wojnie światów jaką jest Realm War

Brzmi prosto prawda? W rzeczywistości gra jest naprawdę dość prosta. Pierwsze wrażenie jake sprawia, to uczucie zagubienia. Interface też nie powala, ponieważ wymaga zastanowienia się jaką opcje należy wybrać bo ikonografia nie wskazuje na to jednoznacznie. Gdy pierwszy zachwyt spowodowany jakością grafiki minie, a my opanujemy podstawowe pozycje menu, pozostaje nam gra przyjemna, zwłaszcza z uwagi na bardzo ciekawy element strategiczny, spotykany w innych grach dostepnych na rynku ale zawierający smaczki jakich w innych produkcjach nie spotkamy. Jedną z gier w której element rozgrywki jest dość podobny jest Clash Royale, przeznaczona dla nieco młodszego grona odbiorców.

Dalej postaram się przybliżyć wam grę na tyle aby każdy mógł spokojnie w nią pograć.

Realm War – część administracyjna

realm war ekran glowny gry
Ekran główny – Age of Sigmar Realm War – Główny Bohater

Na ekranie głównym po lewej stronie, u góry, mamy aktualny poziom naszego konta – co wpływa na liczbę punktów życia i zadawane obrażenia naszego Głównego bohatera. Nieco niżej są punkty zwycięstwa (victory rewards). Podczas potyczki możemy otrzymać maksymalnie 3 punkty zwycięstwa, które kumulują się po każdym pojedynku. Dalej, po lewej mamy sloty na komety. Komety dodają nam walutę oraz karty jednostek i bohaterów. Możliwość odblokowania komet otrzymujemy po zakończonym pojedynku i w zależności od rzadkości komety, ta posiada zróżnicowany czas otwarcia. Otwarcie komety musimy zainicjować. Możemy również przyspieszyć otwieranie komety za pomocą złotych sztabek (prawy-górny róg ekranu, tam gdzie aktualnie dostępna waluta). Nieco niżej, po lewej stronie ekranu pod kometami znajduje się aktualne zadanie. Codziennie mamy możliwość ukończenia 4 zadań dziennych dzięki którym możemy odblokować skrzynię z nagrodami w postaci waluty i kart.

Na środku ekranu znajduje się informacja o aktualnej ilosci punków, świecie w którym aktualnie się znajdujemy oraz przycisk umozliwiający rozpoczęcie potyczki.

Po prawej stronie natomiast znajdują się informacje dotyczące aktualnych wydarzeń i zawodów. Oczywiście aby awansować należy brać w nich udział i wykonywać poszczególne zadania, które wyświetlą się po wciśnięciu wydarzenia.

Pasek na dole to podstawowe opcje gry – od lewej:

  1. Sklep,
  2. karty bohaterów, jednostek i zaklęć,
  3. powrót do ekranu startowego,
  4. gildia,
  5. aktualne zadania
  6. aktualne wydarzenia

Realm War – Sklep

realm war - ekran sklepu
Ekran sklepu – Warhammer – Age of Sigmar – Realm War

W sklepie możemy kupić przepustki sezonowe, komety i walutę specjalną za którą również możemy kupić komety i specjalne karty do wykorzystania podczas potyczki. W sklepie płacimy za pomocą kart kredytowych, obciążając rachunek telefoniczny lub przelewem. W sklepie można również dokonywac zakupów walutą dostępną w grze.

Realm War – Karty Bohaterów, Jednostek i Zaklęć

karty bohaterów jednostek i zaklec - realm war

To jest zdecydowanie najciekawszy ekran, możemy tu skonfigurować swoją armię oraz podejrzeć karty i ulepszać je, doświadczając bardzo ładnie przygotowanych grafik i animacji które stymulują nasze doznania estetyczne. Grafika jest naprawdę przyzwoita i przy maksymalnej ilości detali może wprawić nawet mocne urządzenia w stan obciążenia procesora, który skutkuje się szybkim nagrzewaniem się urządzenia i przycinaniem animacji. Zalecam ustawienie detali na takim poziomie aby wasze urządzenie mogło poradzić sobie z renderowaniem grafiki bez zbytniego obciążenia.

Pierwsza karta z lewej strony to Warlord – Nasz główny bohater który włada naszą armią. Każda frakcja – Order, Chaos, Death i Destruction, mają swoich warlordów, posiadających specjalne zdolności, które mogą kompletnie odmienić przebieg potyczki. Następnie mamy 7 kart które stanowią nasz arsenał. Możemy wybierać dowolnie i łączyć ze sobą karty różnych frakcji. Każda karta – niezależnie czy jest to jednostka, zaklęcie czy czempion, posiada zestaw cech charakterystycznych tylko dla niej. Czempioni posiadają dodatkowo specjalną zdolność podobnie jak Warlord. Mając do dyspozycji 7 kart + pana wojny, otrzymujemy całkiem pokaźny zasób strategii jakie możemy zastosować w potyczce. Proponuję wykonać kilka testów przed wyborem armii która bedzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania.

W lewym górnym rogu każdej kart znajduje się jej koszt – ilość punktów jakie trzeba poświęcić aby zagrać kartę. Podczas potyczki ilość punktów sukcesywnie rośnie, zatem możemy zaczekać aby zagrać droższą kartą lub od razu zacząć grając tańsze karty. Więcej na temat samej rozgrywki postaram się pokazać na materiale video.

Realm War – Gildia

realm war - ekran gildii
Ekran Gildii w Realm War

Sfera socjalna w grze ogranicza się do prostego czatu oraz wymiany kart między graczami. Podczas pojedynków można korzystać z przygotowanych odzywek aby rozproszyć przeciwnika, bądź pogratulować po zakończonej bitwie.

Realm War – Aktualne Zadania

realm war aktualne zadania
Zadania dzienne, fabularne i osiągnięcia w Warhammer – Age of Sigmar, Realm War

Na tym ekranie widzimy zadania i nagrody które otrzymamy za ich zrealizowanie. Możemy wykonać 4 zadania dzienne.

Realm War – Aktualne Wydarzenia

aktualne wydarzenia - realm of war
Ekran wydarzeń – Warhammer: Age of Sigmar, Realm War

Na tym ekranie znajdziemy aktualnie prezentowane wydarzenia, w którch możemy wziąć udział i zdobyć wyjątkowe nagrody.

Relm War – Podsumowanie

Reasumując gra jest ładna i grywalna. Polecam, choćby z uwagi na modele bohaterów i animacje oraz ze względu na samą rozgrywkę. Dużym plusem jest to że gra nie powoduje silnych emocji, w tym frustracji. Pojedynki trwają do 3 minut, więc można między nimi spokojnie ochłonąć. Kolejnym atutem jest to że gra opiera się na planszowym Age of Sigmar i jesli chcecie pomalować samodzielnie modele zaprezentowane w grze, możecie to zrobić kupując wersję pudełkową, która dostarczy wam zdecydowanie więcej doznań niż gra na smartfonie.

Ocena: 8/10

Jeśli udało mi się zachęcić ciebie do tej gry, koniecznie daj mi o tym znać. Miłego grania!

Warto sprawdzić również wpis -> Gry jako lekarstwo na problemy z zasypianiem

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *