Zarabianie Przez Internet

zarabianie w sieci

Ładnie, ładnie. Siedzisz na tyłku i czekasz aż kasa wpadnie Ci do kieszeni. Też bym tak chciał, niestety jest to tak samo nierealne jak niskie ceny opału. Wiemy wszyscy że jest co raz trudniej i perspektywy na lepsze powoli zacierają się, przesłaniane co raz to nowymi druzgocącymi wiadomościami z kraju i ze świata. Ale dosyć biadolenia. Pokażę Ci kilka sposobów jak zarobić pieniądze wykorzystując głowę, klawiaturę i trochę darmowego oprogramowania dostępnego na rynku. Pamiętaj jednak, że te sposoby nie są panaceum na biedę. Są jednak szansą na poprawę sytuacji materialnej, a za tym również komfortu życia.

Pisanie Tekstów czyli popularny copywriting

Jedne z pierwszych zleceń jakie realizowałem w swojej karierze dotyczyły pisania tekstów. Pisałem teksty zapleczowe (służące poprawie pozycji witryn w wynikach wyszukiwania) oraz tak zwane precle (teksty na strony przedsprzedażowe). Miałem już niejako pewne doświadczenia z pisaniem, bo wcześniej wykonując regularną pracę zawodową pisałem sporo maili. Natomiast jestem dysgrafem i dyslektykiem i nadal piszę, pomimo moich niedoskonałości. Więc jeśli nawet masz problemy z pisaniem dobrych gramatycznie i stylistycznie konstrukcji, to wcale nie oznacza że twoje teksty nie będą miały pozytywnej wartości.

W dobie automatów do pisania tekstów oraz automatycznych translatorów, co raz trudniej o dobre wynagrodzenie za taką pracę. Ceny wahają się od 10zł za 1000 znaków ze spacjami aż do tysięcy złotych za porządny unikatowy, specjalistyczny artykuł. Dlaczego o tym mówię? Chodzi mi o to że na pewno masz jakieś zainteresowania, choćby nawet byłyby to gry Video, czy florystyka. Znalezienie zleceń na pisanie tekstów nadal nie jest trudne. Jest to solidna podstawa do dalszej drogi copywritera, content creatora czy redaktora. Jak to się mówi od czegoś trzeba zacząć.

Pisanie artykułów i opisów pozwala na rozwinięcie wiedzy tematycznej, poprawę umiejętności redakcyjnych ogólnie rozwija, ponieważ jeśli piszesz o jakimś temacie to uczysz się go, posługując się dokumentami źródłowymi. Nie muszę tłumaczyć gdzie znaleźć źródła:) Na początku będziesz również potrzebować kogoś kto przeczyta twój tekst i wskaże Ci obszary do poprawy. Dlatego proste zlecenia dla agencji reklamowych czy SEO będą dobrym startem.

Grafika Użytkowa dla Biznesu

Wraz z rozpoczęciem działań w obszarze copywritingu, zacząłem szlifować moje umiejętności graficzne. Naprawdę nie trzeba być asem żeby zrobić konkretną grafikę reklamową. Czasem sama koncepcja broni się tak dobrze, że zastosowane środki czy obrazy nie mają aż tak dużego znaczenia. Grafika jest znacznie trudniejsza od pisania, często ze względu na to że może się nie spodobać odbiorcy, co w konsekwencji oznacza brak wynagrodzenia.

Aby rozpocząć pracę w grafice musisz mieć pojęcie o narzędziach jakie są wykorzystywane do produkcji grafiki na komputerze. Możesz zacząć nawet od aplikacji Paint, ponieważ posiada ona podstawowe funkcje które pomogą Ci w dalszym rozwoju umiejętności narzędziowych. Musisz również odróżniać grafikę rastrową od grafiki wektorowej oraz od grafiki 3d. Najbardziej skomplikowana jest właśnie ta trójwymiarowa ale aktualnie jest na nią ogromny popyt w związku z rozpowszechnieniem drukarek 3d. Tak, znajomość technik drukarskich i materiałów również może okazać się pomocna. Ja zatrudniłem się na krótki okres w drukarni aby posiąść niezbędną wiedzę techniczną w praktyce. Nie musisz od razu tworzyć grafik pod wydruk, możesz zacząć od internetu. Grafiki pod social media też mają swoje zasady projektowania, dlatego warto je poznać zanim zaczniesz tworzyć w tym obszarze. Popyt na to nadal jest ogromny i może to być dobry start.

Nauka tworzenia grafiki jest przyjemna dla osób które interesują się rysunkiem, mają artystyczne talenty itp. Natomiast nie jest to warunek konieczny. Projektowanie ma swoje zasady które poznasz wraz z pierwszymi projektami. Obejrzyj samouczki na YouTube, jest ich mnóstwo. Na stronie Freelancer.com znajdziesz konkursy graficzne w których możesz bezpłatnie wziąć udział. Ludzie ocenią twoją pracę, w tym również z komentarzem więc będziesz mieć świadomość co robisz dobrze a co źle. Ciekawym aspektem nauki w sferze grafiki są bieżące trendy i style projektowania. Jest to bardzo fajny świat jeśli okażesz mu trochę zainteresowania. Zerknij na stronę http://studioejvi.eu, to moja witryna poświęcona części mojej pracy jako grafik.

Grafika otwiera również kolejną furtkę, mianowicie tworzenie animacji i filmów reklamowych. Jest to super sprawa, można się fajnie pobawić. Tworząc wideo i animacje i publikując je na swoich profilach osobistych, możesz zobaczyć czy to co robisz jest pozytywnie przyjmowane przez znajomych.

Obróbka Audio i Video

W dobie Tik Toka i Youtube Shorts, każdy chciałby wypłynąć ponad powierzchnię i zostać choćby influencerem promującym znane marki. Oczywiście tego też można się nauczyć. Ja natomiast wybrałem drogę zaplecza takich filmów i ich produkcji. Wiem to i owo o obróbce video oraz audio, natomiast zaczynałem od zera, tak jak każdy. Wbrew pozorom stworzenie dobrego filmu wcale nie jest łatwe i wymaga sporego nakładu pracy. Nadal jest mnóstwo zleceń na rynku dla prywatnych kanałów Youtube czy dla filmików na Tik Toka. Oczywiście, do ich realizacji potrzebna jest znajomość oprogramowania, choćby darmowego flipaclip dostępnego na smartfony.

Takie umiejętności otwierają również ścieżkę do showbiznesu. Praca nad teledyskami czy lyric videos jest bardzo fajna i kreatywna ale i wymagająca. Z czasem na pewno będzie Ci dane realizować takie zadania jeśli wybierzesz podobną ścieżkę kariery.

Tworzenie stron internetowych

Na rynku nadal są zlecenia na tworzenie stron. Nie są już to w prawdzie tak intratne zlecenia jak kiedyś ale możesz się tego nauczyć samodzielnie, również z darmowych kursów dostępnych w sieci. Z pomocą przyjdą ci podstawy języka html oraz arkuszy stylów css. Są oczywiście silniki do tworzenia stron takie jak WIX czy WordPress, w których możesz zbudować strony bez znajomości html ale uwierz mi, naprawdę warto znać te podstawy. Aby stworzyć użyteczną stronę internetową warto znać również podstawy grafiki użytkowej do sieci web. I zagadnienia takie jak UX, UI czy material design. Pierwsza strona którą zbudowałem to był taki koszmar, że gdy na nią teraz patrzę po tych 12 latach, kiedy pracuję dla siebie, to płaczę. Nie tylko z sentymentu ale i ze śmiechu:) Mam ją zapisaną gdzieś w postaci html na dysku.

Optymalizacja Silników Wyszukiwania i Reklama w Sieci

Wszystkie powyższe opisane przeze mnie dziedziny w których miałem przyjemność pracować, popchnęły mnie do uruchomienia agencji SEO/SEM – https://semsos.eu.

Jako właściciel SEMSOS przeprowadzam audyty witryn internetowych, nieustannie rozwijam serwis tipsandtricks.pl oraz realizuję kampanie reklamowe w wyszukiwarkach, na Youtube i w aplikacjach na smartfony. Wszystkiego nauczyłem się sam, z ogólnodostępnych materiałów w sieci, oraz na forach tematycznych poświęconych danym zagadnieniom. To nie było łatwe ale dzięki temu mogę zarabiać w sieci. Ty również możesz. Skoro ja się tego nauczyłem, każdy może się tego nauczyć. Trzymam kciuki i życzę samych sukcesów, zwłaszcza w tych trudnych czasach.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *