Wpływ smartfonów na problemy z zasypianiem

3 gry na problemy ze snem

Postanowiłem że dziś wezmę na warsztat wpływ urządzeń przenośnych typu smartfon na tę jedną z najważniejszych potrzeb natury ludzkiej, mianowicie na potrzebę snu. W artykule na abc.zdrowie, o zaburzeniach snu wywołanych przez niedobór melatoniny, jest napisane, że to właśnie światło niebieskie jest odpowiedzialne za problemy z zaśnięciem. Niestety badania które zostały przygotowane aby potwierdzić tę tezę, nie wyczerpują tematu do końca. Osobiście uważam że światło niebieskie nie jest aż tak niebezpieczne jeśli potrafimy kontrolować jego emisję. Za bezsennością wywoływaną przez urządzenia przenośne może stać coś innego.

Wpływ gier i urządzeń mobilnych na zasypianie

Aktualnie urządzenia przenośne służą nam nie tylko do komunikacji głosowej ale są potężnym narzędziem rozrywkowym. Smarfon może nam zaserwować rozrywkę społeczną, gry video oraz kinematografię czy kabaret. Zatem na nasz sen wpływa to co robimy przed zaśnięciem. Wiadomo że duża część społeczeństwa przed snem używa smartfonów w tym także gra w gry.

Nie trzeba być psychologiem aby stwierdzić, że granie w gry ma wpływ na sen. Pamiętam, że często podczas snu udawało mi się rozwiązywać problemy napotkane w grach, co też nie jest zadziwiające ponieważ już samo powiedzenie „prześpij się z tym” wskazuje na fakt, że nasz mózg podczas snu porządkuje sobie informacje zdobyte przed zaśnięciem. Niestety zdarzało się, że problem napotkany w grze nie pozwalał na zaśnięcie, co stanowiło o tym że gra wyzwalała zbyt wiele emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych.

Wpływ gier zręcznościowych na problemy z zaśnięciem

Gry zręcznościowe mogą wywoływać frustrację z powodu niepowodzenia. W najgorszym przypadku doprawadzają do wyzwolenia negatywnych emocji wobec urządzenia lub wobec siebie co może skutkować uszkodzeniem urządzenia lub ciała. Może się również zdarzyć, że agresja jest kierowana na osobę najbliższą w otoczeniu. W skrajnych przypadkach frustracja doprowadzi do wybuchu agresji zakończonej atakiem fizycznym. Jest to zachowanie naturalne przy ogromnych pokładach stresu jakie mogą wyzwolić gry. Sztuką jest panowanie nad tymi emocjami, a zwłaszcza w młodym wieku. Gdy gry video pojawiły się w naszej przestrzeni, rodzice nie byli jeszcze świadomi jak to naprawdę działa na ich dzieci.

Jeśli masz pociechę która gra przed zaśnięciem, przypilnuj aby nie grała w gry które podnoszą poziom adrenaliny. Gra może pobudzić lepiej niż tabliczka czekolady, a kto daje dzieciom czekoladę przed snem? Jeśli dziecko robiło to dotychczas i ma problemy z zasypianiem, to z całą pewnością mogę stwierdzić że gra jest tego przyczyną. Będzie ci początkowo trudno to ograniczyć ale są na to sposoby nieinwazyjne, które nie zaszkodzą dziecku. To samo tyczy się również Ciebie, uważaj na pułapkę jaką jest frustracja wynikająca z gry, bo może zaszkodzić twojemu otoczeniu.

Gry strategiczne i ich wpływ na zasypianie

Gry strategiczne należą do grupy gier rozgrywanych przez nieco starszych graczy, co automatycznie klasyfikuje je jako te bezpieczniejsze. Starszy odbiorca lepiej panuje nad emocjami ale również wyzwolenie emocji może być w takim graczu silniejsze. Tłumione emocje muszą w końcu znaleźć ujście. Generalizując, rozgrywanie gier strategicznych można porównać do środowiska w pracy lub w szkole gdzie musimy wygrywać aby otrzymywać awanse, a przegrana może zakończyć się smutkiem, rozczarowaniem, żalem czy obojetnością. Czas gry w strategie powinien być ograniczany. Przynajmniej do stopnia umożliwiającego swobodne zaśnięcie bez koniczności myślenia o grze po jej zakończeniu. Szczerze przyznaję, że nigdy nie udało mi się zasnąć podczas grania w grę strategiczną. Czasem zdarzało się, że przed snem analizowałem strategię i dokonywałem obliczeń.

Gry z elementami socjalnymi i ich wpływ na sen

Tutaj sprawa jest prosta. Wiadomo że nie przebywamy ze znajomymi 24/7 ale czasami zdarza się że poznamy kogoś w grze, z kim chcemy grać cały czas, może nawet kogoś z kim dalej będziemy iść przez życie. Rozumiem co to znaczy zarwana noc przez rozgrywkę w świetnej grupie. Sprzyjają ku temu gry MMO. Uważam, że nie stanowi to takiego zagrożenia, ponieważ gracze mogą się wspólnie motywować do zasypiania i do normalnego funkcjonowania aczkolwiek zawsze może być odwrotnie. Jeśli trafimy na jakiegoś trolla, np z solidnymi dysfunkcjami społecznymi możemy stać się jego ofiarą, a to skutecznie będzie spędzało nam sen z powiek. W tej sytuacji przyczyną jest strach lub wstyd który może wywoływać dysfunkcyjny osobnik. Szczególnie powinniśmy uważać na dzieci i dawkować im gry z elementami społecznymi z ostrożnością.

Gry uspokajające i usypiające

Tak, są oczywiście takie gry, które nie będą przeszkadzały nam w zasypianiu ale dodatkowo będą wywoływać senność. Dużą rolę w tych grach odgrywa udźwiękowienie. Dobrze skomponowane dźwięki i brzmienia wpływają pozytywnie na nasz stan emocjonalny. W takich grach powtarza się sekwencje czynności, zazwyczaj niezbyt skomplikowane, tak aby nie obciążać zbytnio naszego mózgu. Często takie gry są opatrzone przyjemną oprawą graficzną i stonowaną kolorystyką aby wzrok również mógł odpocząć. Takie gry mogą działać terapeutycznie. Nie widziałem jeszcze papieru naukowego na ten temat ale jeśli się nie mylę to pewnie powstanie. Skoro podczas różnego rodzaju terapii stosuje się materiały interaktywne, bardzo możliwe, że również gry video mogą pełnić taką rolę. Poniżej materiał video przedstawiający trzy wybrane przeze mnie gry, które pomagały mi zasnąć.

Czytanie przed snem i jego wpływ na zasypianie

Jako że urządzenia przenośne zastępują również tradycyjne książki, które również bywają metodą na zasypianie, można spróbować czytania przed snem. U mnie się kompletnie nie sprawdza bo już niejednokrotnie się zdarzyło, że zarwałem noc przez dobrą książkę. Warto jednak pamiętać aby kontrolować intensywność podświetlania ekranu naszego urządzenia aby nie męczyć wzroku.

Na zakończenie chciałbym dodać że granie w gry nie musi negatywnie wpływać na zasypianie. Wystarczy kontrolować jaki materiał podajemy sobie przed snem. Trzeba uważać żeby nie dostarczać sobie zbyt dużej dawki emocji przed zaśnięciem i to jest to.

Jeśli podobał Ci się tekst, koniecznie daj mi znać. Chętnie dowiem się co ty o tym myślisz.

Warto sprawdzić również wpis -> gry typu idle

Rate this post